info@Azaranpallet.ir - 02632322059 - 09123681579 - 09121875317 - fax: 02632316639
انواع پالت

انواع پالت

مقاله توسط: در: 5th ژانویه 2016 تحت عنوان: مقالات
پلاستیکی :
اين پالت معمولا از مواد پلي استايرم. استحكام اين پالتها در مقايسه باپالتهاي چوبي و فلزي كمتر است . پالتهاي پلاستيكي هم بصورت يكبار مصرف جهت بسته بندي كالاو تبديل آن به واحد بار در فعاليتهاي صادراتي و حمل و نقل به مسافتهاي طولااني مورد استفاده قرار مي گيرد . اين نوع پالت به دليل قابل استرليزه شدن در صنايع غذايي كاربرد دارند همچنين در شهرهاي جنوبي و شمالي به دليل مرطوب بودن هوا قابل استفاده مي باشند . امروزه شرکتها برای صرفه جویی در هزینه به جای خرید پالت فلزی ، در انبارهای خود از پالت پلاستیکی استفاده میکنند. پالت های پلاستیکی که از جنس پلاستیک با الیاژهای مختلف است برای استفاده در انبارها مناسب میباشد و مزایای خواص خود را دارد . پالت های پلاستیکی زنگ نمیزنند و این خصوصیت پالت پلاستیکی را به بهترین ابزار جهت استفاده شرکتهایی نموده که در مجموعه محصولات بهداشتی میباشند. اما پالت پلاستیکی هم مشکلات خواص خود را دارد و به مرور زمان تخریب میشود و بعد از شکسته شدن به طور کامل از کار می افتد و قابل تعمیر نمیباشد. از پالت ها می توان در کلیه حمل و نقل های شهری و همینطور مراکز صنعتی و غیر صنعتی استفاده نمود. از جمله این مراکز عبارتند از : مراکز بارگیری و اسکله ها، سرد خانه ها، مراکز تهیه و توزیع محصولات کاغذی، صنایع مواد غذایی – آرایشی و بهداشتی و انبار های نگهداری کالا و … نام برد.
مزایای پالت های پلاستیکی :
حفاظت از محیط زیست
خاصیت ضربه گیری و مقاومت بیشتر
مقاوم در برابر تغییرات جوی و دما
استفاده از رنگ بندی های متنوع به منظور تفکیک مواد، حمل و نگهداری
قابلیت شستشو با انواع شوینده ها
خوش فرم و زیبا
عدم نفوذ و تمرکز حشرات و جوندگان
بارگذاری متناسب با ابعاد متغیر
قیمت مناسب

 

چوبی :
امروزه شرکتهای تولیدی و تجاری معتبر به قابلیت ها و مزایای کاربرد پالت و باکس پالت چوبی در چرخه کسب و کار خود واقف بوده و از یکسو با هدف حداکثر کارائی و صرفه اقتصادی در نگهداری و جابجائی محصولات خود و حفظ بهینه آنها و از سوی دیگر باهدف کاهش ضایعات در انبارها ، بیش از پیش از این نوع پالت ها استفاده می نمایند. بدین ترتیب مدیران کاربلد قادر خواهند بود که هزینه های مرتبط با انبارش، انتقال ، توزیع و تحویل را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش دهند. کاهش ریسک آسیب پذیری محصولات در هنگام جابجائی و حمل و نقل ،‌کاهش تعداد دفعات رفت و برگشت جهت انتقال ،‌صرفه جوئی در زمان و … از جمله مزایای استفاده از پالت و باکس پات چوبی می باشد. تولید پالت چوبی در ابعاد مورد درخواست متقاضیان یک دیگر از مزایای کاربرد این نوع پالت ها می باشد که به مدیریت شرکتها این امکان را می دهد که بصورت استاندارد و بهینه انبارهای خود را استاندارد سازی و مکانیزه نمایند. در صنعت پالت سازی، پالت های چوبی در طرح ها و ابعاد مختلفی ساخته میشوند. پالت میتواند دوطرفه و یا چهار طرفه طراحی گردد. پالت چوبی در صنعت ایران به صورت یک محصول مصرفی استفاده میشود. پالت چوبی بسته به جنس چوب استفاده شده در ان از استقامتهای مختلفی برخورداد است.و در 5 سایز استاندارد در بازار عرضه میشود. یک پالت چوبی که با میخ اجدار درجه یک و چوب با ضخامت 2CM ساخته میشود میتواند تا سقف 2 تون را متحمل باشد. پالت چوبی برای شرکتهایی مقرون به صرفه میباشد که محصولات خود را صادر میکنند و راه برگشتی برای برگرداندن پالتهای خود ندارند. 80 درصد شرکتهایی که از پالت چوبی استفاده میکنند از پالتها به صورت یک بار مصرف استفاده میکنند.
مزایای استفاده از پالت چوبی
اقتصادی بودن
امکان تولید بصورت سفارشی و استاندارد
مناسب جهت محیطهای مکانیزه
با دوام
قابلیت استفاده مجدد
قابل قبول توسط محیط زیست
غیر سمی
استفاده از منبع تجدید شدنی چوب
قابل دسترس بودن
کارائی و بهره وری بیشتر به دلیل بارگیری با لیفتراک
قرار گرفتن كالاها و مواد به طور استوارتر و با تعادل بيشتر بر روي آن
جلوگيري از لغزيدن پالت در كف انبار به هنگام برداشتن آن به وسيله ليفتراك بدليل وجود اصطحكاك در زير
سبكتر بودن آن نسبت به اغلب مواد مشابه .
سادگي تعمير
ارزان تر بودن چوب نسبت به ساير مواد .
فلزی :
مکعبی فلزی که داخل ان شبکه بندی شده و از استقامت بالایی برخوردار است که به صورت مکعب مربع و مکعب مستطیل در اندازه و ارتفاع و مدلهای مختلف در بازار صنعت قابل استفاده میباشد که از ان برای جابجایی اجناس به مسافتهای دور و یا چیدمان اجناس درون ان برای نظم در انبار شرکتها استفاده میشود.پاکس پالت فلزی با صرفه ترین پالتی است که شرکتها میتوانند سالیان سال از انها استفاده کنند. پالتهای BOX تا حدود 20 سال عمر میکنند و بعد از تخریب به صورت ضایعات فروخته شده و بعد از ذوب دوباره به چرخه صنعت باز گردانده میشوند.
پالت هاي فلزي پس از پالت هاي چوبي مورد استفاده قرار گرفته اند و در حال حاضر مقرار قابل تو جهي از ان استفاده مي شودودر ساخت پالت ها وسيله اتصال در اين نوع پالت پيچ ومهره يا جوش مي باشد جوش كافي ومناسب عمرپالت را افزايش مي دهد .معمولئ ورق مفتول وقطعات بكار رفته در ساخت پالتهاي فلزي از جنس اهن است ولي در برخي موارد از المونيوم نيز در ساخت انها استفاده مي شود .اگر چه پالت الومنييومي بسيار سبكتر است ولي نوع فولادي ان بسيارمحكم وقدرت تحمل ان بيشتر است ميذان اصطحكاك در پالتهاي فلزي بسيار كم است نكته اي كه در مورد استفاده ازپالتها فلزي بايد توجه نمود عدم وجود اصطحكاك كافي بين كف پالت وسطح انباري باشد كه در بعضي اوقات منجر به لغذيدن ان در هنگام بر داشتن ميشود .زنگ زدگي پالتهاي اهني نيز از جمله مسائلي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و با رنگ نمودن و پوشانيدن انها ازمواد زد زنگ نمود افزايش داده شود .با بكار بردن ورقهاي گالوانيزه بجاي ورقهاي معمولي نيز مي توان مقاومت پالت را در برابر ذنگ زدگي افزايش داد . اين نوع پالت بخصوص در سرد خانه ها قابل استفاده است .
مزاياي استفاده از پالت فلزي
خطر آتش سوزي ندارند
به تعمير و نگهداري كمتري نياز دارند
عمر آنها به پالتها ديگر بيشتر است
در صورت كثيف شدن ميتوان براحتي آنها را تميز كرد

 

پالت های بلاکی :
پالت های بلاکی که به عنوان پالت های مانجو نیز شناخته شده است محکم تر و قوی تر از پالت های استیرینگر هستند. پالت های بلاکی از ساختار عمودی و افقی برای ساختاری بهتر و حمل آسان تر استفاده می کنند. یک پالت بلاکی به عنوان پالت چهارراهی نیز شناخته می شود و دلیل آن این است که یک جک پالت قادر است آن را از هر چهار طرف حمل کند و حرکت دهد.
پالت استیرینگر:
این نوع پالت از سه قطعه موازی با هم تشکیل شده است. یک قطعه چوبی بزرگ در انتهای چوب ها قرار می گیرد و ساختار پالت را تشکیل می دهد. پالت های استیرینگر به عنوان پالت های دو راه شناخته می شود. زیرا یک جک پالت تنها می تواند از دو طرف، آن را بلند کند، نه چهار طرف. از طرفی دیگر یک لیفتراک می تواند آن را از چهار طرف بلند کند. حمل این نوع پالت ها توسط لیفتراک سودمندتر از حمل به وسیله جک پالت می باشد.
باکس پالت :
باکس پالت ها کاربرد های فراوانی در زمینه حمل و نقل مواد حساس به ضربه و گران قیمت بازی می کنند و آذران باکس پالت ها را در جنس های مختلف چوبی ، پلاستیکی و فلزی و در ابعاد و اندازه ای مختلف عرضه می کند .

 

برای آشنایی بیشتر با پالت به مقاله   پالت چیست   مراجعه بفرمایید.
برای مطالعه و آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید به دانشنامه بزرگ ویکی پدیا مراجعه کنید  و         این آدرس      دسرتسی شما را کوتاه تر خواهد کرد .